Historia Szkoły

Dobra – wieś na prawym brzegu Sanu poniżej Mrzygłodu. Dobra należy do najstarszych wsi na Pogórzu Przemyskim. Wieś była podzielona na dwie części Dobra Rustykalna i Dobra Szlachecka. W 1939 roku mieszkało tu łącznie 1980 osób. Po akcji „Wisła” pozostało tylko 10 rodzin. Obecnie jest ich około 80.

Pierwszą szkołą w Dobrej był mały budynek – dom państwa Polańskich – oraz filia – sklep państwa Polańskich. Następnie dzieci uczyły się w budynku tak zwanej starej plebanii, a nauka odbywała się na dwie zmiany. W 1930 roku społeczność wiejska pod przewodnictwem sołtysa wsi wyszła z inicjatywą budowy szkoły. Planowany był kompleks składający się z budynku szkolnego, domu nauczyciela połączonego z biblioteką oraz czytelnią. Początki budowy obiektu to lata 1937-39. Przed wybuchem II wojny światowej budynek szkoły w stanie surowym pokryty został blachą. Dalsze prace zostały przerwane przez działania wojenne.

Nauka w szkole rozpoczęła się w 1957 r. Uczniowie i kadra pedagogiczna przenieśli  się ze „starej plebanii” do nowej szkoły. W szkole nie było jednak prądu. Energia elektryczna została doprowadzona dopiero w 1960 r.

W roku szkolnym 1999/2000 nastąpiła zmiana stopnia reorganizacji szkoły, ze Szkoły Podstawowej na Zespół Szkół, w skład którego weszły: oddział przedszkolny, szkoła  podstawowa i gimnazjum. W roku szk. 2003/04, po likwidacji Szkoły Podstawowej w Łodzinie, jej uczniowie zaczęli uczęszczać do Zespołu Szkół w Dobrej.

W roku 2010 została ukończona budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem socjalnym.

Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Marian Popiel, a po nim pan Jan Nowak, a następnie pan Adam Szpak. Następnie byli dyrektorzy: pan Tadeusz Pniak, pani Maria Kogut, pan Jerzy Marciniak, pan Adamiak, pan Zbigniew Pleban, pani Agata Brygidyn, pan Zbigniew Pleban i obecnie pani Anna Kornasiewicz.


Comments are closed